Syvum Home Page

Home > GRE Test Prep >

GRE Test Prep : Discrete Quantitative Comparison


Formats Quiz Review
Multiple choice

Pineapples cost 70  cents each, whereas pears cost 60  cents a dozen. A litre of fruit punch requires 1/3  of a pineapple and 4  pears. How many dollars will it cost to make 8  litres of fruit punch?

  None of these

  21.07

  0.43

  3.47

  3.07

  Half-n-half Clue

Question 1.


Contact Info © 1999-2018 Syvum Technologies Inc. Privacy Policy Disclaimer and Copyright