Syvum Home Page

Home > GMAT Test Prep >


Answer the following questions based on ratio and proportion

Info Page Quiz Review
Multiple choice

Your Performance  

1.

An apple costs 16 cents and a peach costs 36 cents. The ratio of the cost of a peach to the cost of an apple is

  9 : 5

  4 : 9

  5 : 9

  9 : 14

  9 : 4

  Half-n-half Clue
 

2.

The ratio of 8 inches to 4 feet is

  1 : 6

  2 : 1

  6 : 1

  1 : 2

  1 : 4

  Half-n-half Clue
 

3.

24-carat gold is pure gold. 18-carat gold is 3/4 gold and 20-carat gold is 5/6 gold. The ratio of pure gold in 20-carat gold to pure gold in 18-carat gold is

  5 : 8

  9 : 10

  10 : 9

  8 : 5

  5 : 4

  Half-n-half Clue
 

4.

A class of 42 students has 14 girls. The ratio of boys to girls is

  3 : 2

  2 : 1

  3 : 1

  1 : 2

  1 : 3

  Half-n-half Clue
 

5.

If there are 16 ounces in 1 pound, the ratio of 6 ounces to 3¾ pounds is

  1 : 10

  2 : 1

  8 : 5

  5 : 8

  10 : 1

  Half-n-half Clue
 

6.

In a partnership, two men invest $2000 and $3000. If the net profit of $13500 at the end of the year is divided in accordance with the amount each partner invested, then the man who invested more gets

  $2700

  $4500

  $5400

  $8100

  $9000

  Half-n-half Clue
 

FREE PREVIEW: Last 5 Questions not a part of the free preview. Get Premium Membership to view all questions.


 
10 more pages in GMAT Math Review


Contact Info © 1999-2018 Syvum Technologies Inc. Privacy Policy Disclaimer and Copyright
Previous
-
Next
-