Syvum Home Page

Home > GMAT Test Prep >

GMAT Test Prep : Quantitative Problem Solving Test III

Choose the best answer from the choices given.
All numbers used are real numbers.

Formats Worksheet / Test Paper Quiz Review
Multiple choice

Your Performance  

If 80 pounds of wheat, priced at $10.00 per pound, are combined with 120 pounds of rice, priced at $5.00 per pound, what is the price (per pound) of the resulting mixture?






  Half-n-half Clue

42 more pages in GMAT Test Preparation

Related Link(s)
  • Contact Info © 1999-2018 Syvum Technologies Inc. Privacy Policy Disclaimer and Copyright